Curling – hra na ľade

Autor  |  0 Comments

Ak patríš k tým, čo klasické zimné športy nemusia, skús curling. Je kombináciou oddychu, pohybu a zábavy na ľade. Vezmi kamarátov a vyskúšaj si curling na vlastnej koži. My ti povieme, o čo vlastne ide.

Na Slovensku novinka a netradičná forma športu, ale v Škótsku, ktoré sa považuje za krajinu vzniku curlingu, sa hrá už od 16. storočia. Vo svojich počiatkoch išlo len o akési zábavné hádzanie kameňov na lade. Platilo len jedno, ak sa kameň ocitol za čiarou ihriska, hráč vypadol z hry. Dnes sa curling označuje za vysoko technický šport vyžadujúci si nielen zručnosť a inteligenciu, ale i správnu stratégiu, vďaka čomu sa mu tiež hovorí šach na ľade. Je známy viac či menej po celom svete, je dokonca oficiálnym zimným olympijským športom. Hráva sa na špeciálne upravenej ľadovej ploche v curlingových halách alebo na zimných štadiónoch. Curlingová dráha má predpísané rozmery, pričom na konci dráhy sú kruhy, tzv. tee.

Pravidlá hry v „kocke“:

 • curling hrajú dva štvorčlenné tímy na čele s kapitánom (skip), ktorý hru riadi
 • každý tím má osem kameňov, ktoré sa farebne odlišujú od kameňov súpera,
 • pri odhadzovaní, resp. vypúšťaní kameňa sa striedajú
 • po vypustení kameňa je dôležité zametanie povrchu ľadu, čím sa upravuje dráha kameňa – zametaním sa vlastne rozpúšťa povrch ľadu, ktorý nie je celkom hladký a tým sa spomaľuje alebo mení rýchlosť a smer kameňa
 • podstatou hry je dostať kameň z jednej strany ľadovej plochy do terča alebo kruhov na druhom konci dráhy alebo čo najbližšie k stredu kruhov a zároveň bližšie ako sú kamene protihráča, za čo sa získavajú body
 • okrem toho je tu priestor na taktizovanie ako napr. vyrážanie kameňov nasledujúcimi kameňmi
 • hrá sa na počet endov, čo je uzatvorená časť hry, pričom časový limit môže aj nemusí byť stanovený
 • tím, ktorý v ende vyhral, v ďalšom ende začína
 • a vyhráva ten, kto má vyšší počet bodov

V súvislosti s pravidlami curlingu je veľmi dôležitý tzv. duch curlingu, čo je akýsi základný kódex curlingu, vyžadujúci správanie podľa zásad fair play. Ide o súhrn morálnych zásad a pravidiel ako napríklad:

 • hráči úmyselne neporušujú pravidlá a dbajú na čestný priebeh hry
 • ak aj niekto omylom nejaké pravidlo poruší, sám na to upozorní
 • hráči súpera nerušia a nebránia mu v dobrom výkone
 • hrá sa s cieľom zvíťaziť, ale nie pokoriť súpera

Curling je vhodný pre každého bez vekového obmedzenia. Hrajú ho aj deti od 8 rokoch. Majú dokonca ľahšie 13- kilogramové kamene. Curling umožňuje uplatniť športové zručnosti, prejaviť schopnosť predvídať a taktizovať. Je tímovou hrou založenou na spolupráci hráčov. Všetko, čo potrebuješ do haly je teplé a pohodlné oblečenie vhodné do haly s teplotou 8 – 10 stupňov (nepodceňuj ani rukavice) a čistá obuv. Ostatné potrebné vybavenie, je k dispozícii v rámci prenájmu hracej plochy.

 Základná výbava, ktorú si môžeš požičať:

 • žulový kameň vážiaci približne 19 kg
 • curlingová metlička na zametanie dráhy – jej úlohou je udržať alebo zmeniť dráhu a rýchlosť kameňa
 • špeciálna curlingová obuv (alebo špeciálne návleky na topánky) – jedna topánka má hladký povrch podrážky, aby sa hráč mohol po ľade jednoduchšie pohybovať, resp. kĺzať, ale druhá topánka má podrážku z gumy, aby sa nešmýkala (ktorá je ktorá závisí od toho, či si ľaváčka alebo praváčka)

Kam za curlingom?

Na Slovensku majú nadšenci tohto športu obmedzenejšie možnosti. Zahrať si môžu zatiaľ len v dvoch curlingových halách, a to v Bratislave na Zimnom štadióne Vladimíra Dzurillu v Ružinove a v Icearene v Lamači. Cena prenájmu dráhy na jednu hodinu (6-10 osôb) sa pohybuje okolo 110-130 €. Ak sa suma rozráta na osoby, v konečnom dôsledku nie je vysoká.

Na zážitkových alebo zľavových portáloch je možné zakúpiť tzv. curling balíčky, ktoré môžu byť i v nižšej cene. Obsahujú vstup, resp. prenájom dráhy, potrebnú výbavu, výklad profesionálneho inštruktora a občerstvenie.

Pre lepšiu predstavu: https://www.youtube.com/user/WorldCurlingTV

Krátke video vysvetľujúce pravidlá curlingu: https://www.youtube.com/watch?v=IOk9SVzqHsk&feature=share

Zdroj: http://curling.sk/

 

 

Páči sa ti článok? Zdielaj ho ďalej...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *