5 tipov, ako porazíš svoju nerozhodnosť

Autor  |  0 Comments

„Mám si kúpiť tie červené šaty alebo biele? Radšej ísť na párty v pohodlných rifliach a košeli, alebo opäť dúfať, že tam stretnem pána Dokonalého, a tak sa radšej nahodiť za cicu? Prihlásiť sa na výšku so Stankou, aby sme opäť spolu drali lavice, alebo ísť radšej na právo, ktoré by ma bavilo viac ako masmediálka? Lenže tam budem úplne sama… Mám si dať na stenu plagáty alebo radšej imidžové obrázky, veď už nie som decko?!“

Je ti to povedomé? Ako to, že tvoja kamoška príde do obchodu, poskúša si – rovnako ako ty – desiatky kúskov, ale potom presne a so železnou istotou schmatne ten JEDEN. Pravý a správny. Totálne ideálny. To ty váhaš do poslednej chvíle, robíš anketu medzi kamoškami, ak ide o niečo veeeľmi dôležité si schopná rozposlať SMS-ky všetkým dôležitým osobám, aby sa vyjadrili… A ešte doma pochybuješ, či si si dobre vybrala. Neboj sa, je nás takých viac. Aj ja občas veľmi váham a niekedy mám dokonca pocit, že už sa neviem rozhodnúť ani v tom, čo chcem na raňajky.

Čo ti pomôže stať sa rozhodnejšou?

  1. Bez pomoci si musíš vybrať do 5 minút! Žiadne obrovské vymýšľanie, premýšľanie, váhanie. Dva kúsky oblečenia vyhrali konkurz a ty premýšľaš nad víťazom? Tak teraz: žiadna kamarátka, telefón, Skype, pomoc… musíš sa rozhodnúť IBA TY. A pozor, do piatich minút!
  2. Pri rozhodovaní sa si spíš plusy a mínusy. Spomínaš si na Teda zo seriálu How I Met Your Mother? (Ako som spoznal vašu mamu?) – priatelia si z neho uťahovali, že vždy, keď potreboval rozhodnúť niečo dôležité, pomáhal si metódu plusov a mínusov. Hoci sa to mnohým môže zdať vtipné, je to skvelá pomôcka pri rozhodovaní sa. Najmä pri dôležitých veciach.
  3. Každý deň si daj jednu malú úlohu. Každý deň si daj výzvu, ktorú musíš splniť. Výber úloh necháme na teba – rýchlo sa rozhodnúť, aký šalát si prosíš na obed, ktorý film budete večer pozerať, akú knihu si vyberieš v knižnici…
  4. Posilňuj svoju vôľu. Aj pevná vôľa je pre rozhodnosť dôležitá. Preto sa ju snaž „posilňovať“. Takže, ak sa rozhodneš, že si napríklad prečítaš nejakú knihu do určitého dátumu, vynesieš smeti, každé ráno budeš venčiť psíka,  neuhýbaj a splň to!
  5. Porozmýšľaj, čo ťa vyvádza z miery. Niekedy môže tvoju nerozhodnosť podporiť neistota – ak si z nejakého dôvodu neveríš, máš obavy, necítiš sa vo svojej koži…, popremýšľaj, v čom je základný problém a ako to zmeniť. Necítiš sa pekná? Pokús sa zmeniť účes, vyskúšaj iný mejkap, nový typ oblečenia, alebo sa daj na zdravší životný štýl – pohyb a zdravá strava veľmi pomáhajú. Tvoja vnútorná zmena sa následne „odrazí“ aj na väčšej sebadôvere i lepšej rozhodnosti.

Teengirls tip! Ak máš pocit, že sa v nejakej dôležitej veci nevieš rozhodnúť a už nevieš ako ďalej, skús si od problému oddýchnuť, neriešiť ho. Možno pár dní oddychu otvorí tvoju hlavu a budeš sa naň pozerať úplne inak. Prípadne sa o probléme pozhováraj s niekým dospelým, komu dôveruješ.

 

Zmena nemusí prísť hneď, ale za pokus to stojí, čo povieš? Vyskúšaj niektorý z našich tipov, držíme ti palce a ak ešte sem-tam zlyháš, nevadí! Aj zajtra je deň… Hlavne žiadne veľké výčitky, ale poučiť sa z chýb a bude lepšie. :-)

Páči sa ti článok? Zdielaj ho ďalej...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *