Chipsy: Skús zdravšiu verziu bez výčitiek.

Autor  |  0 Comments

Chipsy sú obľúbenou pochúťkou na každú príležitosť. Slané, syrové, pikantné…. nechýbajú na žiadnej párty a často nám robia spoločnosť aj pri telke. Sú chutné, lákavé a každý vie, že i nezdravé. Ak máš problém im odolať, skús zvoliť zdravšiu verziu, ktorú si môžeš dopriať bez výčitiek.

Čipsy sú chrumkavou pochúťkou, ktorej neodolá azda nikto. Na množstvo, ktoré zjeme by sme si však mali dať pozor, pretože nie je žiadnym tajomstvom, že ich nadmerná konzumácia ohrozuje zdravie i štíhlu líniu. Riziko spočíva hlavne v spôsobe ich úpravy. Zemiakové lupienky sú vlastne na jemno narezané zemiaky pražené na oleji. Čiže sú nasiaknuté tukom, dostatočne „prisolené“ a doplnené o ďalšie rôzne príchute. Netreba zdôrazňovať, že nejde o zdravú kombináciu. Nehovoriac o hrozbe prepáleného oleja. Nadmerná konzumácia sa spája s:

  • ochoreniami kardiovaskulárneho systému
  • vysokým tlakom
  • rizikom obezity
  • cukrovkou
  • ochoreniami ciev

Štúdie hovoria o tom, že konzumácia jedného balíčka denne, sa dá prirovnať k vypitiu piatich litrov oleja ročne.

Ak sa nevieš tejto pochúťky vzdať, tak si ju proste dopraj, ale len občas a v malom množstve. Alebo zvoľ zdravšiu alternatívu, ktorú si môžeš dopriať bez výčitiek.

Domáce zemiakové chipsy

Finta je v tom, že ich nepripravíš pražením, ale pečením, nepoužiješ veľa tuku a na dochutenie si vystačíš so soľou, príp. koreninami.  Nakrájaj zemiaky na tenké plátky a poukladaj ich na plech vystlaný papierom. Osoľ, okoreň a len veľmi málo pokvapkaj olejom. Nechaj ich piecť na 180 stupňoch. Po desiatich minútach premiešaj a peč ďalších dvadsať minút. Po pol hodine máš zdravú verziu chipsov hotovú. Rovnako môžeš postupovať s rôznymi druhmi zeleniny a pripraviť napr. mrkvové, zelerové, cviklové, cuketové chipsy, dochutené napr. bylinkami, cesnakom a pod.

Alebo si priprav sladké chipsy: banánové, hruškové, jablkové s voňavou škoricou a cukrom.

Ak sa ti nechce do domácej prípravy a preferuješ skôr pohodlnejšie a rýchlejšie zakúpenie, tak hľadaj napr. v rôznych bio obchodoch, v ktorých nájdeš rôzne verzie.  Tieto chipsy majú rozhodne viac prospešných látok ako klasické a môžeš ich chrumkať bez výčitiek.

Foto: pixabay

Páči sa ti článok? Zdielaj ho ďalej...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *