Domáce pravidlá: Ako ich zvládať?

Autor  |  0 Comments

Je prirodzené, že v rodine existujú pravidlá, podľa ktorých sa treba riadiť. Bez nich by to jednoducho nešlo. Rodičia ich považujú za správne a nevyhnutné, za akýsi prejav dospelosti a zodpovednosti.  Pre teen sú obmedzujúce a otravné.  Je však možné nájsť stred, ktorý bude vyhovovať obom stranám.

Pre rodičov je typické, že stále niečo zakazujú, prikazujú, usmerňujú a do všetkého sa miešajú. Určite to aj tebe lezie občas na nervy. Ale, čo myslíš, prečo to robia, prečo si vymýšľajú stále nejaké pravidlá?

Rodičia vytvárajú pravidlá predovšetkým z nasledujúcich dôvodov:  

Strach – v prvom rade sa všetko odvíja od prirodzeného rodičovského strachu o teba

Snaha ochraňovať ťa – či už tvoje bezpečie alebo zdravie, neustále ťa ochraňujú, z čoho plynú príkazy ako napr. „teplo sa obleč“, „kedy prídeš“, „nebuď dlho“….

Zodpovednosť – rodičia nesú za teba aj tvoje konanie plnú zodpovednosť

Strach zo zlyhania – ak sa ti nedarí, považujú to za svoju vinu a určujú pravidlá na zlepšenie tvojich výsledkov, či už prospechu, správania a pod.

Snaha viesť k zodpovednosti – aj cestou domácich prác, úloh a povinností sa snažia učiť ťa zodpovednosti, takže aj preto napr. neustále trvajú na tom, aby si si upratala izbu, (veď uznaj, sú to predsa tvoje veci, tak by si sa mala o ne starať).

Chcú pre teba to najlepšie – vždy sú na tvojej strane, aj keď to tak nevyzerá. Prikazujú a zakazujú len preto, že sa o teba boja a chcú pre teba to najlepšie.

Keď je pravidiel priveľa

Príliš veľa pravidiel a neustála kontrola tiež nie je vždy najlepšou voľbou. Ak sa ti zdá, že to tvoji  rodičia niekedy preháňajú, môžeme ti poradiť len diskusiu. Aj  v prípade pravidiel platí, ak sa ti niečo nepáči, hovor, inak nikto nezistí, čo ťa trápi. Je to citlivá téma, preto k nej treba aj tak pristupovať. Prílišná kontrola však bráni samostatnosti. Rodiča ťa budú vždy považovať za malé dieťa, ktorému treba pomáhať, preto im musíš sama ukázať, že si zodpovedná a samostatná. Len tak pochopia, že z istých pravidiel môžu poľaviť a nechať ti priestor pre vlastný rozvoj a nadobúdanie zodpovednosti.

TeenGirls TIPY

  • neber všetko len ako otravné príkazy, skús sa na to pozrieť aj z pohľadu vyššie uvedených dôvodov, z ktorých tieto pravidlá plynú,
  • ubezpeč rodičov, že rozumieš pravidlám, ktoré sú doma nastavené, že ich vieš dodržiavať a nemusia sa o teba obávať, ale POZOR – nielen slovami, ale aj skutkami,
  • ukáž svojim správaním, že si samostatná a spoľahlivá, aby mali dôvod upraviť či zredukovať pravidlá,
  • ak rodičom ukážeš nezodpovedný prístup, ver tomu, že pravidlá ešte sprísnia,
  • v prípade, že sa chceš s rodičmi porozprávať, vyber si na rozhovor správny čas (ak začneš tému pravidiel rozoberať ráno pred cestou do práce, či školy, teda v časovom strese, nedopadne to dobre),
  • povedz rodičom, ako sa cítiš, čo chceš zmeniť, ale zároveň aj ty niečo ponúkni
  • treba postupovať po malých krôčikoch a nie žiadať všetko naraz, príp. krikom, hádkami, výčitkami
  • ak nechceš, aby sa správali k tebe ako k malému dieťaťu, musíš im ukázať, že už ním nie si
  • mysli na to, že snaha sa cení aj v tomto prípade

Veľa šťastia.

Páči sa ti článok? Zdielaj ho ďalej...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *