Dospievanie

Autor  |  0 Comments

Dospievanie je vývinový proces, počas ktorého sa dieťa mení na dospelého človeka. Je obdobím dôležitých fyzických, psychických, ale aj sociálnych zmien, ktoré majú vplyv na tvoje správanie a premýšľanie. Jednoducho povedané meníš sa na ženu.

Dospievanie predstavuje mnoho ťažkých a zložitých chvíľ, ktoré budeš musieť prekonať. Budeš zmätená, precitlivená, vystrašená, ale aj zrelšia, odvážnejšia a samostatnejšia. Vzťahy s okolím a rodičmi sa zmenia, pretože už nebudeš malé dievčatko, ale dospievajúci človek s vlastnými názormi, záujmami, predstavami, pocitmi. Tvoje telo a myslenie bude iné ako doteraz a ty sa s tým budeš musieť vyrovnať a začať sa správať a žiť ako človek s vlastnými cieľmi, snami, zodpovednosťou, ako človek, ktorý sa postupne blíži k dospelosti. Kým sa k nej však dostaneš, musíš prejsť tromi fázami, a tie sú: 

Predpuberta (cca 9-12 rokov) – je akousi prípravnou fázou na samotnú pubertu a na zmeny, ktoré so sebou prinesie.

Puberta (cca 12-15 rokov)  – obdobie, počas ktorého dochádza predovšetkým k výrazným fyzickým zmenám, ktoré sú pochopiteľne sprevádzané aj psychickým vývinom.

Adolescencia  (cca 15-20 rokov a neskôr) – je poslednou fázou dospievania,  ktorá je už pokojnejším, vyrovnanejším a ustálenejším obdobím.

Kam teraz patríš ty?

Na základe vekového rozpätia, si sa mohla začleniť do jedného z vývinových období (predpuberta, puberta, adolescencia) s jeho charakteristickými prejavmi vnútorného prežívania a správania. Treba však poznamenať, že každý človek je jedinečná bytosť, čo znamená, že sa môže od iných odlišovať aj rýchlosťou vlastného vývinu (niekto sa vyvíja rýchlejšie a niekto pomalšie). Preto je možné, že už aj napríklad vo veku predpuberty (9-12 rokov), môžeš na sebe pozorovať zmeny typické pre obdobie puberty (12-15 rokov). Preto sa neplaš, že si možno iná, si len jedinečná, ako každá z vás.

Páči sa ti článok? Zdielaj ho ďalej...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *