HYGGE: Dánsky recept na šťastie.

Autor  |  0 Comments

Hygge je umenie,  ktoré je súčasťou dánskej kultúry a životného štýlu. Zároveň sa pokladá za recept na šťastie, vďaka ktorému sú Dáni najšťastnejším národom sveta. Ako to funguje? Poď s nami vyskúšať hygge na vlastnej koži a získať to, po čom túži každý – šťastie.

Hygge je dánsko-nórsky výraz, ktorý by sa dal preložiť ako útulnosť a  životná pohoda, ale vystihuje ho aj bezpečnosť, spokojnosť, pohostinnosť či príbuznosť. Ide v podstate o pocit, keď sa schúliš zamotaná v deke do pohodlného kresla, keď si srkáš teplé kakao za oknami daždivého dňa, keď večeriaš s rodinou a priateľmi alebo keď si pochutnávaš na čerstvo upečenom koláči v ležérnom oblečení a teplých ponožkách…..

Hygge je o bezprostrednej a uvoľnenej atmosfére okolo nás, ktorú prežívame osamote alebo v spoločnosti rodiny a priateľov, bez potreby pretvárky,  strnulosti či kontroly. Je pôžitkom zo spoločných chvíľ, z dobrého jedla a nápojov v pohodlí, teple a bezpečí domova. Nejde pritom len o výnimočné chvíľky. Podstatou hygge je vychutnávať si okamžiky bežných dní, užívať si život naplno bez výčitiek s dôrazom na maličkosti a  každodenné drobnosti, nepovažovať veci za samozrejmé a byť vďačný za každý okamih, pretože šťastie tkvie v radostiach všednosti. Ak zažívaš pozitívne emócie, si spokojná a teda šťastná.

Dáni využívajú pre dosiahnutie hygge niekoľko kľúčových prvkov, ktoré tvoria jeho nevyhnutný základ. Využi ich aj ty.

Osvetlenie

Dáni majú dlhé zimy, krátke leto a veľký počet upršaných dní. Od októbra do marca trpia nedostatkom prirodzeného svetla, a preto je osvetlenie pre nich veľmi dôležité. Spoliehajú sa na lampy rozmiestnené po miestnosti, ktoré dokážu vytvoriť dokonalé hygge osvetlenie. Kľúčovými sú však sviečky, bez ktorých hygge nefunguje. Okrem svetla prinášajú teplo, bezpečie, pokoj a hrejivý pocit. Sviečky sú najrýchlejším spôsobom, ako si urobiť hygge.

TIP: Keď sa rozhodneš pre navodenie hygge atmosféry pomocou horiacich sviečok, nezabudni na vetranie. Sviečky horiace v uzavretom priestore vylučujú veľké množstvo škodlivých látok.

Vzťahy

Sociálne vzťahy sú pre ľudské šťastie zásadné,  čo potvrdzujú i mnohé výskumy, preto je čas strávený s blízkymi ľuďmi dôležitou súčasťou hygge. Je síce možné aj osamote, ale najlepšie hygge okamžiky sa odohrávajú v spoločnosti ďalších ľudí. Základom je nenútenosť, spontánnosť, uvoľnené a prirodzené správanie.

Jedlo  

Chutné jedlo v príjemnej spoločnosti jednoducho patrí k spokojnosti a šťastiu. Pre Dánov  je typická vysoká konzumácia mäsa, sladkostí a kávy, čo je znakom, že si neodopierajú  potešenie. Dopriať si tieto sladkosti je proste hygge. Ak ti kúsok torty prinesie radosť, tak si ju proste daj, ale s mierou. A k spokojnosti vedie nielen konzumácia, ale aj pomalá a pokojná príprava  jedla. Nie je dôležitý ani tak výsledok ako skôr celý ten pohodový proces, uvoľnená atmosféra, vône a chute, spoločné varenie a čas strávený s blízkymi.

Oblečenie

Ak chceš byť hygge, zabudni na strojené a zväzujúce outfity. Zvoľ ležérny a pohodlný štýl, v ktorom sa cítiš uvoľnene a príjemne. K  hygge doplnkom rozhodne patria šály, teplé ponožky, pletené svetre, vesty a vrstvenie, ktoré  je v Dánsku doslova  nevyhnutnosťou.

Bývanie

Domov je označovaný za hlavné sídlo hygge, preto sa zariadeniu a bytovým doplnkom venuje vysoká pozornosť. Vo vybavení nesmú chýbať knihy, keramika, teplé deky, mäkké vankúše a ďalšie textílie pre dosiahnutie pohodlia, útulnosti a tepla. Typické sú drevené podlahy, drevený nábytok, ale aj kožušiny, rôzne vetvičky, kameň a hlavne prírodné materiály, ktoré sú príjemné na dotyk. Veľmi obľúbenou súčasťou domovov sú krby a kachle, pretože sú hygge. V celom vybavení však musí prevládať funkčnosť, jednoduchosť a spojenie s prírodou a tradíciami.

TIP: Vytvor si doma miesto pre hygge chvíľky ako napr. kútik s kreslom a mäkkými vankúšmi, do ktorého sa môžeš pohodlne usadiť s teplým nápojom a dobrou knihou.

Príroda

Dáni sú úzko spätí s prírodou. Je pre nich inšpiráciou, ale aj balzamom na dušu, preto je súčasťou hygge a teda aj ich životov. Často trávia čas s rodinou a priateľmi okrem domova aj vonku, či už  v zime alebo v lete. Podnikajú výlety, prechádzky, pikniky alebo grilovanie, spojené s rôznymi hrami a zábavou a hlavne s pohybom na čerstvom vzduchu.

Veľkou výhodou hygge je, že si ho môže dovoliť každý. Poznávacími znakmi sú jednoduchosť, skromnosť a nenáročnosť. Je receptom, ktorý je založený na zmysloch – na chuti,(šálka čaju, koláče), na zvuku (kvapky dažďa, šumenie stromov), na vôňach (ktoré v nás vyvolávajú spomienky), na dotykoch (horúce šálky, teplé deky, mäkký vankúš…), ale aj na bezpečí.

Nechaj sa inšpirovať Dánmi a vychutnávaj si naplno každý deň s jeho drobnosťami a okamihmi bez výčitiek, pretože prinášajú šťastie.

 

Páči sa ti článok? Zdielaj ho ďalej...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *