Levanduľový nápoj

Autor  |  0 Comments

Domáce bylinkové nápoje sú obľúbené čoraz viac. Navyše sú skvelou voľbou na leto, preto ti prinášame postup, ako pripraviť lahodný a osviežujúci levanduľový nápoj. Určite neváhaj a skús jeho prípravu pre seba i blízkych. Zaručene zahviezdiš.

Určite aj ty poznáš voňavú levanduľu, ktorá sa najčastejšie spája s francúzskym Provensálskom. Táto krásna fialová rastlina má široké využitie, či už v bytovom dizajne, kozmetike alebo v kuchyni. K veľmi obľúbeným patrí príprava lahodných nápojov. A práve tie sú priam stvorené pre horúce letné dni. Okrem toho, že skvelo chutia, sú tiež účinné pri bolestiach hlavy a úzkostiach. Tak prečo nevyskúšať?

Levanduľový nápoj si môžeš pripraviť niekoľkými spôsobmi.

  1. Šálka medu, kvapka levanduľového oleja, 5 citrónov, 12 šálok neperlivej alebo perlivej vody.

Všetko spolu premiešaj a nechaj odležať. Nápoj podávaj dobre vychladený s ľadom naservírovaný v sklenených pohároch.

                                levandulový nápoj

  1. Hrnček medu, 5 hrnčekov vody, 1 lyžica sušenej levandule, 6 ks citrónu.

Vodu nechaj zovrieť a zalej ňou sušenú levanduľu. Nechaj lúhovať. Čím dlhšie, tým lepšie. Sceď, pridaj med, citrónovú šťavu a vodu. Vychladený nápoj podávaj s ľadom a plátkami citrónu. Pre efekt môžeš tento drink dozdobiť vetvičkou levandule.

Vieš o tom, že okrem osvieženia v podobe nápoja  ti levanduľa pomôže aj  pri strese a problémoch so zaspávaním? Levanduľa je kľúčom k lepšiemu spánku.

  1. 250 ml vody na varenie a 1 liter studenej (perlivej alebo neperlivej) vody, 200 g cukru bieleho alebo hnedého, či trstinového, 1 lyžica sušených levanduľových kvetov, 200 ml citrónovej šťavy, ľad.

V tomto prípade je príprava o čosi zložitejšia. Do hrnca nalej vodu, pridaj cukor, sušené kvety a priveď do varu. Povar asi dve minúty a odstav. Nechaj lúhovať a chladiť približne hodinku a potom nápoj preceď, prilej šťavu z citrónov, studenú vodu, ľad a premiešaj. Môžeš podávať.

Stačí si vybrať spôsob prípravy, ktorý ti najviac vyhovuje a pustiť sa do toho. Na zdravie!

Foto: pixabay

Páči sa ti článok? Zdielaj ho ďalej...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *