MED ako tekuté zlato

Autor  |  0 Comments

O tom, že med má obrovský význam pre naše zdravie niet pochýb. I preto sa zvykne nazývať tekutým zlatom. Je skvelý ako liek, ako prevencia, ako sladká pochúťka i prostriedok pre dosiahnutie krásy. Prečo ho teda nevyužívať naplno?

Med je hlavným a rozhodne najvyužívanejším produktom včiel. Je vzácnym prírodným liekom i potravinou, ktorá je známa tisícročia. Obsahuje bielkoviny, sacharidy, vlákninu, minerály (vápnik, zinok, sodík, horčík, mangán, selén železo), vitamíny B, C a kyselinu pantoténovú. Svojím zložením je doslova nenahraditeľným zdrojom živín prospešných pre zdravie.

Med dokáže pomôcť s mnohými ťažkosťami:

  • podporuje obranyschopnosť organizmu
  • je skvelým liekom pre oslabený organizmus počas zvýšenej fyzickej i psychickej záťaži, pri prechladnutiach, kašli, horúčke, zápche i hnačkách
  • má pozitívny vplyv na nervovú sústavu a imunitný systém
  • odporúča sa pri ochoreniach či oslabenej činnosti pečene, pri zápaloch žlčníka, poruchách trávenia, pri liečbe žalúdočných vredov a srdcových ochoreniach, pri vysokom krvnom tlaku, anémii, pri problémoch s obličkami a močovými cestami
  • podporuje dobrý spánok, dodáva energiu i psychické uvoľnenie
  • má antibakteriálne účinky, čiže je vhodný aj pri popáleninách, odreninách, ranách na koži alebo aj pri akné

Med je skvelou náhradou bieleho cukru. Je prírodným sladidlom, ktorý telo ľahšie prijíma i vstrebáva.

Užívanie:

Odporúčanou dávkou medu sú 3 – 4 čajové lyžičky denne.

V rámci prevencie je vhodné uvedené množstvo rozpustiť vo vlažnej vode alebo v čaji a vypiť nalačno pol hodinu pred raňajkami alebo večer pred spaním. Večer je lepšie použiť vlažné mlieko.

Ak máš pocit, že na teba niečo “lezie”, určite vyskúšaj jednoduchú medovo – zázvorovú vzpruhu – zalej nastrúhaný zázvor s medom horúcou vodou.

Zbav sa akné pomocou medovej masky

Priprav si 3 lyžice medu a zohrej ho v mikrovlnnej rúre, ale len na pár sekúnd, aby si sa nepopálila. Rozotri teplý med po pokožke a nechaj pôsobiť približne 10 – 15 minút. Na záver poriadne opláchni.

I keď by sa tak mohlo zdať, med nie je liekom na všetko. Jeho zaradením do jedálnička si však rozhodne pomôžeš, tak neváhaj a využi tekuté zlato naplno.

Foto: pixabay

 

 

Páči sa ti článok? Zdielaj ho ďalej...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *