Puberta

Autor  |  0 Comments

Puberta je veľmi dôležité vývinové obdobie v živote každého človeka. Nevyhne sa jej nikto. Rozdiel je hádam len v tom, že niekto ju prežíva zložitejšie a búrlivejšie, iný naopak pokojnejšie. My ti chceme toto zložité obdobie uľahčiť a pripraviť ťa aspoň čiastočne na to, čo ťa čaká a neminie.

Čo je vlastne tá puberta?

Jednoducho povedané, puberta je jedna veľká zmena, počas ktorej sa z dieťaťa stáva dospelák. Čiže postupne prestávaš byť dievčaťom a stávaš sa ženou. Kedy začne a kedy skončí táto premena, sa nedá presne určiť, pretože každý človek je iný, ale orientačne trvá od 12-teho do 15-teho roku života. Či už príde skôr alebo neskôr, nemusíš mať obavy, pretože vývin je individuálny.

Čo presne ťa čaká?

Je toho veľa, preto, aby si v tom mala jasno, základné zmeny, ktoré s pubertou prídu, prehľadne rozdelíme na fyzické a psychické dospievanie.

Fyzické (telesné) zmeny:

Počas obdobia puberty môžeš na sebe pozorovať:

výrazný rast do výšky, ale aj priberanie – zväčší sa ti pás, boky, tvoja postava bude zaoblenejšia, ženskejšia. Tento rastový skok dočasne spôsobuje to, že tvoje pohyby sa stávajú nekoordinovanejšími, teda menej usporiadanými (ako sa hovorí, samá noha, samá ruka)

– vývin pohlavných orgánov – s tým je spojené ochlpenie (v podpazuší, v intímnych partiách) a zväčšenie pŕs (rast pŕs prebieha nerovnomerne, preto sa neplaš, ak zistíš, že prsníky nie sú rovnakej veľkosti)

– hormonálne zmeny – organizmus a telo sa mení, tvaruje, preto je možné, že budeš unavenejšia alebo lenivejšia. Dosahuješ pohlavnú zrelosť, čiže schopnosť reprodukcie. Tieto vnútorné zmeny sa však prejavia aj na tvojom zovňajšku, napríklad v podobe:

 • možného výtoku z pošvy pred prvou menštruáciou
 • prvej menštruácie
 • zvýšeného potenia
 • mastenia sa vlasov
 • nadmerného mastenia sa pokožky tváre, dekoltu, ramien a chrbta – v dôsledku čoho vznikajú nie veľmi vábne čierne bodky, čiže akné, alebo komedóny (je to vlastne nahromadený maz, usadený spolu s nečistotami z okolitého prostredia v póroch pleti). Tieto komedóny sa veľmi často zapaľujú a menia sa na boľavé, červené pupáčiky.

Fyzické zmeny predstavujú viditeľné zmeny tvojho vzhľadu. Obzvlášť dievčatá sú háklivejšie a citlivejšie na to, ako vyzerajú, preto je toto obdobie pre teba ťažšie ako pre chlapcov.

Neporovnávaj sa s ostatnými. V tomto období sa hlavne dievčatá zvyknú porovnávať, čím sa často znižuje ich sebavedomie. Nerob to. Radšej vlož svoju energiu do toho, aby si sa naučila vnímať a mať rada samu seba takú, aká si. Budeš so sebou celý život, preto sa musíš naučiť mať sa rada.

Psychické (duševné) zmeny:

Typická je emocionálna labilita, ktorú môžeš na sebe pozorovať výraznými zmenami nálad, zvýšenou precitlivenosťou na rôzne okolité podnety. Niekedy ťa tvoje okolie rozplače zdanlivo necitlivým prístupom, akoby ti krivdili, inokedy môžeš zase reagovať podráždene, až v návale svojho hnevu vybuchnúť. Možno niekedy pociťuješ hnev na dospelákov aj vtedy, keď ťa napomínajú, aby si sa viacej sústredila na to, čo hovoria, alebo od teba požadujú. A možno im často aj prikývneš, že splníš úlohy, ktorými ťa poverili, no vzápätí si už ani nepamätáš, že od teba niečo požadovali. Deje sa tomu tak v dôsledku emocionálnej lability, ako i v dôsledku hormonálnych zmien. Vďaka tomu môžeš na sebe pozorovať nižšiu schopnosť sústrediť sa (napríklad pri výučbe v škole, ale i všade inde, kde sa od teba vyžaduje, aby si bola pozorná). V období puberty je teda prirodzené, že vďaka narušenej koncentrácii pozornosti dochádza následne ku kolísaniu pozornosti.

Niektoré z vás sa možno len ticho utiahnu a cítia nepochopenie najmä od tých najbližších. V dôsledku takéhoto prežívania sa tvoje postoje menia na negativistické. Môžeš byť podráždená, nahnevaná, dokonca až drzá voči tým, ktorých si ešte nedávno rešpektovala a poslúchala. Ide najmä o tvojich rodičov a vyučujúcich v škole, presnejšie povedané, ľudí, ktorí sú pre teba autoritou. Často krát si však mylne myslíš, že sú voči tebe zaujatí. Dospeláci síce tvrdia, že chcú v živote len tvoje dobro, no ty to všetko vidíš v danej situácii úplne inak. Je tomu tak práve v dôsledku už spomínaných zmien v tvojom citovom prežívaní, čo sa prirodzene spája s tvojim aktuálnym pubertálnym obdobím. Znamená to, že hoci už dokážeš logicky myslieť, veľa krát nedokážeš spracovať prichádzajúce myšlienky na emocionálnej úrovni. V tvojom veku sa zatiaľ myslením dokážeš orientovať v konkrétnej realite. Preto je pre teba ešte náročné rozmýšľať o tom, aký by svet okolo teba mohol byť. V druhej polovici, až koncom obdobia puberty, sa však už môžeš začať zamýšľať nad svojim terajším (reálnym) životom, ako aj nad tým, ako by to mohlo byť, keby nastali určité zmeny v tvojom živote.

V tomto búrlivom, vývinovom období sa teda ešte nemusíš vážne znepokojovať svojim citovým prežívaním.

Krátke zhrnutie obdobia puberty:

 • rast do výšky a ženskejšia postava (boky, prsia),
 • hormonálne zmeny,
 • náladovosť – typická pre toto obdobie, kedy dobrá nálada a veselosť sa strieda s depresívnou, pochmúrnou náladou a výbuchmi hnevu, prípadne utiahnutosťou,
 • impulzívne konanie,
 • precitlivenosť – citová nevyrovnanosť je v puberte bežná,
 • zvýšená zraniteľnosť,
 • negativizmus a útok na autority,
 • stres – vzhľadom na zmeny, psychické i fyzické, na ktoré sú citlivé predovšetkým dievčatá,
 • snaha o osamostatňovanie sa–v spoločnosti, v komunikácii, odmietanie rodičov a ich názorov (čo spôsobuje často nezhody v rodine),
 • presadzovanie sa – vlastné postoje a názory,
 • zdokonalenie pamäte, predstavivosť, lepšia kvalita myslenia.

Autor: Mgr. Martina Sváková

 

 

 

Páči sa ti článok? Zdielaj ho ďalej...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *