Vzťah na diaľku: Áno alebo nie?

Autor  |  0 Comments

Aj tebe život priniesol do cesty vzťah na diaľku a premýšľaš, či vôbec má nejakú perspektívu? Váhaš, či sa doň púšťať alebo sa ho vzdať hneď na začiatku? Je mnoho fungujúcich párov aj napriek vzdialenosti, ale aj mnoho tých, ktorým odlúčenie neprospelo. Ustáť takúto situáciu nie je ľahké. Napriek tomu by sme nemali zatracovať možný úspech.  

Vzťah na diaľku v dnešnej dobe už nie je ničím zvláštnym. Práve naopak, je stále viac párov, ktoré sú nútené bojovať s odlúčením, ktorého dôvodom je najčastejšie práca alebo štúdium. Každý vzťah prináša so sebou množstvo prekážok či nástrah. Ak sa k tomu pridá ešte vzdialenosť a sporadické stretnutia, vytvára sa priestor pre veľa otázok, obáv a pochybností. Napriek tomu si väčšina zamilovaných myslí, že vzťah na diaľku má za istých okolností šancu na prežitie, i keď to nie je jednoduché a rozhodne nie je pre každého. Základom je skutočná a úprimná láska, ktorá “hory prenáša”.

Obrovskou výhodou súčasnosti sú rozhodne moderné technológie, vďaka ktorým môžeš byť so svojím vzdialeným partnerom takmer v neustálom kontakte. Čo však nevyriešia, je chýbajúci fyzický kontakt, blízkosť milovanej osoby, jej dotyky a vôňa, teplo a objatie. Je to snáď najťažšia súčasť vzťahu na diaľku.

Randenie na diaľku ponúka atmosféru a výnimočnosť, ktorú zaručuje práve vzdialenosť a odlúčenie. Viac sa tešíte jeden na druhého a stretnutia prežívate intenzívnejšie. To vám klasický vzťah nikdy nedá.

Ak sa s partnerom rozhodnete ísť do toho, je dôležité si pre začiatok určiť priority a smerovanie vzťahu do budúcna. Je dôležité vedieť, čo obaja očakávate, čo ste ochotní akceptovať, čo obetovať, čomu ste schopní sa prispôsobiť a čomu už nie. Pilierom akéhokoľvek vzťahu je obojstranná láska podporovaná vzájomným pochopením, dôverou, komunikáciou, ale aj kompromismi. V tomto prípade by to malo platiť dvojnásobne.

Tak, ako na žiadny vzťah, ani na vzťah na diaľku neexistuje zaručený recept. Ak ti však partner stojí za to, poradíme ti, ako by to mohlo fungovať. 

Vzájomná komunikácia

 • keďže komunikácia je základom každého vzťahu, kontaktujte sa tak často ako sa len dá,
 • hovorte o všetkom – rozprávajte sa o drobných maličkostiach ako je priebeh a program dňa, ale aj o dôležitých veciach, ktoré vás trápia, problémy riešte spoločne, nevyhýbajte sa ani riešeniu nepríjemných záležitostí,
 • posielajte si drobné správy ako napr. dobré ráno, pekné sny …, budete tak súčasťou aj takýchto maličkosti všedného dňa,
 • nepodliehajte nedorozumeniam alebo nesplneným očakávaniam, nerobte si dohady, radšej sa spýtajte,
 • ustrážte si komunikáciu, nedopustite, aby sa po čase stala neosobnou a stereotypnou,
 • pozor na idealizáciu partnera – každodenná prítomnosť vám ponúka len realitu, ale fyzické odlúčenie dáva priestor fantázii a zahmlievaniu.

Stretnutia

 • navštevujte sa podľa možností, čo najčastejšie,
 • stretnutia a ich program si plánujte spoločne,
 • spoločné chvíle si užívajte intenzívne a bez hádok, či výčitiek.

Dôvera

 • dôvera je obzvlášť dôležitou súčasťou vzťahu na diaľku, preto si ju strážte,
 • pozor na zvýšené kontrolovanie partnera – odlúčenie prirodzene zvyšuje potrebu kontroly, ale to už je prejav nedôvery, čo nemusí byť príjemné,
 • podozrievanie, či neustále otázky a žiarlivostné scény musia ísť bokom, spejú k zániku akéhokoľvek vzťahu bez ohľadu na diaľku.

Pozitívne myslenie

 • odlúčenie sa snaž brať pozitívne a využiť ho pre svoje aktivity, rozhodne neseď doma a nepodliehaj sebaľútosti, či samote,
 • stretávaj sa s priateľmi, venuj sa svojim záujmom.

Ak si však uvedomíš, že ti vzdialený partner vlastne ani nechýba, prišlo štádium, kedy je vhodné premýšľať, či vzťah na diaľku má ešte zmysel. Úspech závisí od mnohých okolností, ale predovšetkým od oboch partnerov. Tak, ako každý iný vzťah, bez ohľadu na vzdialenosť i tento, buď vydrží, alebo ste si jednoducho neboli súdení. V každom prípade ste obaja o skúsenosť bohatší.

 

 

 

Páči sa ti článok? Zdielaj ho ďalej...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *