Ako nadviazať rozhovor?

Autor  |  0 Comments

Patríš medzi ľudí, ktorí  skôr vyčkávajú a do rozhovoru sa nepúšťajú? Nespoliehaj sa na druhých a začni komunikovať ako prvá. Nie je to tak ťažké ako sa môže na prvý pohľad zdať i keď všetci máme s tým občas problém. Osvoj si pár tipov, ako nadviazať rozhovor a začni ich používať v praxi. Budeš milo prekvapená, ako fungujú.

Ak ti je niekto sympatický môžeš dúfať, že si ťa všimne a čakať, kým ťa osloví, alebo môžeš zobrať osud do vlastných rúk a nadviazať rozhovor ako prvá. Čo si vyberieš? Ak váhaš, povedz si, že nemáš, čo stratiť. Najhoršie, čo sa ti môže stať, je, že dotyčná osoba neprejaví záujem o rozhovor. V tom prípade to proste ukončíš a ideš si po svojom. Ale rovnako môže z tvojho pokusu vzniknúť príjemná komunikácia a ty získaš nového priateľa. Tak prečo nie?

Môžeš začať klasickými otázkami typu „Ako sa máš?“, „Koľko je hodín?“, či frázy o počasí. Tieto ti však zaručia len stručné odpovede, ktoré rozhovor väčšinou nijak nerozvinú. Preto maj pripravené  aj ďalšie otázky, ktoré môžeš následne položiť. Mali by byť otvorené, aby dokázali rozprúdiť debatu. Nedovoľ, aby konverzácia uviazla na mŕtvom bode a nastalo trápne ticho. Pýtať sa môžeš predsa na čokoľvek.

Čerpaj z prostredia, v ktorom sa práve spolu nachádzate, z aktuálnej situácie, či momentu, ktorý práve prežívate.

  • „Čo ťa sem priviedlo?“, „Ako sa ti tu páči?“ alebo „Čo hovoríš na jedlo, na obsluhu?“, „Ako často sem chodíš?“
  • Príklad: Predstav si situáciu, keď sa nachádzaš na zastávke. Že z toho sa rozhovor nedá vytvoriť? Čo by nie. Môžeš sa spýtať, na čas a potom na to, kam cestuje a či chodí týmto spojom pravidelne, keď si ho ešte nevidela. Môžete si spolu zanadávať na preplnené autobusy a cesty, či hovoriť o riešeniach a podobne, cez čo sa môžeš dostať až k tomu, odkiaľ pochádza a už len pokračuješ….
  • Sú to všetko otázky, na ktoré musí dotyčný odpovedať obšírnejšie a ty tak získaš možnosť pýtať sa ďalej.

Premosťuj

  • Môžeš sa pýtať na čokoľvek, ale k téme sa musíš dostať postupne tzv. premosťovaním, napr. začni počasím a a debatou nadhoď, aké to bolo fajn cez leto a ako by si tie teplé dni vrátila. A už sa môžeš pýtať na to, ako dotyčný trávil leto, či bol niekde na dovolenke, či rád cestuje a aké destinácie sa mu páčia,….

Aktuálne témy

  • Môžeš sa odraziť od aktuálnych tém, ktoré hýbu spoločnosťou a médiami, ktorým sa nie je možné vyhnúť a teda je veľký predpoklad, že aj dotyčný bude informovaný a môžeš sa spýtať na názor.

Komplimenty

  • Môžeš vyzdvihnúť niečo, čo sa ti na ňom /na nej páči, ale spoj to hneď s otvorenou otázkou ako napr. „Máš krásne lesklé vlasy. Ako to robíš?“ Máš tak istotu, že odpoveďou nebude len strohé ďakujem. Práve naopak, dozvieš sa viac a dostaneš šancu na ďalšie rozvíjanie rozhovoru.

Usmievaj sa

  • Aby konverzácia nebola strnulá, stav na úsmev, uvoľnenosť, spontánnosť a vyťaž zo situácie maximum. Nezabudni na očný kontakt.

Proste sa pýtaj. Ak však zistíš, že druhá strana nejaví záujem o komunikáciu, tak rozhovor proste ukonči a choď sa baviť s niekým iným.

TIP: Trénuj. Práve cvičením dosiahneš obratnosť v komunikácii, vďaka čomu pre teba v budúcnosti nebude žiadny problém nadväzovať rozhovor s kýmkoľvek.

Nasledujúce tipy môžeš použiť nielen pri ústnom kontakte, ale aj pri písomnom.

Foto: pixabay

Páči sa ti článok? Zdielaj ho ďalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email