Čierne bodky: Domáce tipy na ich odstránenie

Autor  |  1 Comment

Kozmetický problém v podobe malých čiernych bodiek pozná snáď každý z nás, avšak ich úspešné odstraňovanie je už menej známe. Ako sa ich zbaviť, keď zlyhajú všetky pokusy a rozpočet na kozmetické prípravky je obmedzený?

Čierne bodky, odborne nazývané komedóny, sú prejavom upchatých pórov. Vyskytujú sa predovšetkým na miestach s vyššou tvorbou mazu, teda na chrbte, dekolte a na tvári, kde je najrizikovejšou partiou čelo, nos a brada. Bodky sú nielen ťažko odstrániteľné, ale i voľným okom viditeľné a nie príliš estetické. Navyše môžu byť začiatkom závažnejšieho aknózneho problému.

Výskyt čiernych bodiek sa nemusí viazať len na obdobie puberty.

Každý by sa ich najradšej zbavil natrvalo, ale ako to dosiahnuť? Prvé a veľmi dôležité pravidlo k úspechu je NEVYTLÁČAŤ, i keď práve to sa mnohým javí ako účinná a rýchla metóda.

K obľúbeným a častým spôsobom odstraňovania čiernych bodiek patria tzv. čistiace pásiky na tvár, rôzne gély a iné kozmetické prípravky, ktoré nie každému pomôžu. Mnohí nakoniec boj vzdajú a zveria sa do rúk odborníka, čo si vyžaduje pravidelné návštevy a nemalý obnos peňazí. Je tu však ešte jedna možnosť, a to v podobe domácej liečby, pri ktorej postačuje využiť ingrediencie z rodinnej kuchyne. Skúšali ste už? Za pokus to stojí i keď na niektoré treba mať istú dávku odvahy.

Domáce masky pre boj s čiernymi bodkami

Maska z mlieka a muškátového orieška – jednu lyžicu z každého zmiešaj, nanes a nechaj pôsobiť asi 20 minút.

Citrón – rozkrojeným citrónom potieraj a masíruj miesta s výskytom bodiek.

Vaječné bielko – bielko rozšľahaj na hustejšiu konzistenciu a potri bodky, po zaschnutí opláchni (môžeš pridať aj šťavu z citróna, ktorá má antibakteriálne účinky).

Medová maska – o čosi príjemnejšia i keď lepkavejšia. Postup je jednoduchý, len potri „bodkované“ miesta medom, príp. pridaj rovnaké množstvo škorice a zmiešaj. Tieto dve dobroty sú známe svojimi protizápalovými účinkami.

Zelený čaj – nie je v kozmetike žiadnou novinkou, stačí zaliať čaj a potrieť tvár nasiaknutým vatovým tampónom tam, kde treba.

Sóda bikarbóna – je účinná v celej domácnosti a jej sila môže pomôcť aj na čierne bodky. Treba však postupovať opatrnejšie. Približne dve lyžice zalej aspoň pol litrom vody, namoč vatový tampón alebo uterák a prikladaj na potrebné miesta.

  • Alebo zmiešaj čajovú lyžičku sódy bikarbóny, zubnú pastu vo veľkosti fazuľky a polievkovú lyžicu vody, takto pripravenú masu nanášaj krúživými pohybmi na potrebné miesta, najlepšie zubnou kefkou.
  • Alebo vymeň sódu za prášok do pečiva, ktorý zmiešaj s trochou vody, môžeš pridať pár kvapiek citrónovej šťavy a výslednú hmotu nanášaj krúživými pohybmi. Nakoniec len opláchni vodou.

Želatínová maska – jednu lyžicu želatíny zmiešaj s jednou lyžicou mlieka, daj zohriať na pár sekúnd do mikrovlnky (takže pozor pri nanášaní). Po stuhnutí masku stiahni.

Okrem masiek je prospešné i naparovanie nad horúcou vodou, napr. aj so šťavou z citróna alebo s bylinkami. Keď sa póry uvoľnia, použi antibakteriálne mydlo a čistú vodu na opláchnutie.

K aplikovaniu masky, či k čisteniu naparovaním, pristupuj vždy s odlíčenou a vyčistenou pleťou. Nanášaj na miesta s čiernymi bodkami a nechaj pôsobiť cca 20 min. Pamätaj, že pozitívne výsledky si vyžadujú pravidelnosť a trpezlivosť.

Základom je však aj v tomto prípade prevencia, v rámci ktorej je dôležité dôkladné a pravidelné čistenie pleti, odstraňovanie nečistôt, ktoré spôsobujú upchávanie pórov.

Páči sa ti článok? Zdielaj ho ďalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email