HALLOWEEN

Autor  |  0 Comments

Halloween sa blíži a keďže má aj na Slovensku veľa priaznivcov,  nebude na škodu pár halloweenských informácií navyše. Málokto vie, o čo vlastne počas tohto obľúbeného sviatku ide.

Obchody sú plné dekorácií a vyzerá to tak, akoby tu  bol Halloween vždy. Nedá sa však povedať, že by mal u nás dlhoročnú tradíciu. Je typický skôr pre anglicky hovoriace krajiny,  pre USA,  Anglicko, Kanadu alebo  Austráliu. U nás sa udomácnila predovšetkým jeho zábavná alebo skôr komerčná forma v americkom prevedení.

Halloween sa každoročne oslavuje večer 31. októbra, teda v predvečer sviatku Všetkých svätých. A i keď k nám prišiel z anglicky hovoriacich krajín, v skutočnosti pochádza z Európy. Halloween  je pohanským keltským sviatkom z Írska. Kelti sa v tento deň chránili pred dušami mŕtvych, ktoré sa podľa povery vracajú na zem v snahe ovládnuť živých. A práve na ochranu pred duchmi si zapaľovali sviečky, ktoré sa neskôr začali dávať do strašidelne vyrezávaných tekvíc. Rovnakú odstrašujúcu úlohu má i prezliekanie sa do strašidelných kostýmov.

Určite sa teraz pýtaš, ako sa potom tento sviatok dostal do Ameriky. Celkom jednoducho a prirodzene. Prostredníctvom prisťahovalcov. A tu už dostal istú dávku komerčnosti  a zábavy. Stal sa Halloweenom, ktorý poznáme s jeho typickými znakmi ako sú čarodejnice, duchovia, čierne mačky, kostry, rôzne príšery a netopiere, strašidelné príbehy a filmy. Bohatá  výzdoba domov a záhrad je samozrejmosťou rovnako ako halloweenské párty a hrôzostrašné masky. A ďalším znakom sú deti koledujúce od domu k domu s košíkmi plnými sladkostí a ovocia.

Veľmi dôležitou súčasťou sú i vajíčka, ktoré idú v období Halloweenu doslova na dračku. V prípade, že sú deti nespokojné so svojou odmenou za koledovanie, hádžu na domy vajíčka ako to poznáme hlavne z amerických filmov, či seriálov. Teda to je prvotný dôvod….

Vieš o tom, že

svietiace tekvice tu boli ešte dávno pred Halloweenom? Slováci ich však poznajú ako svetlonosov. Takisto chránili živých pred dušami mŕtvych.

Musí sa uznať, že Halloween je skutočne zábavným sviatkom, či už ide o vyrezávanie tekvíc alebo vymýšľanie a dotváranie strašidelného outfitu na párty, či iné, preto si ho užite 🙂

Zároveň však nezabudnite ani na naše slovenské zvyky počas tohto obdobia.

Páči sa ti článok? Zdielaj ho ďalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email