Očný kontakt

Autor  |  0 Comments

Očný kontakt je v komunikácii veľmi dôležitý. Dokáže upútať, osloviť i veľa prezradiť. Niekedy stačí pozrieť do očí toho druhého a vieš, na čom si i bez zbytočných a často neúprimných slov. Prečítaj si, čo vedia oči povedať a ako ich signály využiť.

Do očí sa pozeráme čoraz menej, čo je dôsledkom moderných technológií, ktoré vytláčajú klasickú komunikáciu. Stále častejšie je uprednostňovaný rozhovor prostredníctvom elektronických médií. Pritom je to škoda, pretože písmenka ani slová ti nepovedia to, čo oči.

Žiadny alebo slabý očný kontakt

Podceňovanie očného kontaktu môže vyjadrovať strach, plachosť, hanbu, či rozpaky, ale aj nepriateľstvo, odmeranosť a nedôveru. Ak pri rozhovore tvoj pohľad nesmeruje do očí, môže druhá strana nadobudnúť dojem, že sa nudíš, nerozumieš, o čom je reč, alebo ťa téma nezaujíma, dokonca, že niečo skrývaš. Chýbajúci očný kontakt sa však pripisuje aj tomu, že človek nevie súčasne pozerať do očí a zároveň premýšľať nad slovami, ktoré chce použiť. Preto vraj odvraciame zrak, aby sme našli tie správne slová.

TIP: Ak sa nedokážeš pozerať do očí z plachosti a hanblivosti, pozeraj sa na bod medzi očami.

Primeraný očný kontakt

Vyjadruje priateľstvo, dôveru, pochopenie. Ľudia, ktorí dokážu bez problémov hľadieť druhému do očí, sa považujú za sebavedomých, dôveryhodných a spoľahlivých. Primeraný očný kontakt by mal trvať v prieme 7 až 10 sekúnd pri komunikácii vo dvojici. Ak ide o skupinu, treba kontakt skrátiť a pozerať sa na všetkých.

TIP: Pre dosiahnutie priateľského a príjemného rozhovoru sa pozeraj druhému na dolnú časť tváre, nos a ústa.

Intenzívny pohľad

Môže vyjadrovať dominantnosť až agresivitu. Vyvoláva nepríjemné pocity a napätie, navyše pôsobí neprirodzene a zastrašujúco. Na druhej strane sa však v partnerskom vzťahu považuje za vášnivý a vzrušujúci. Dlhý pohľad je v tomto prípade prejavom náklonnosti a sympatií. Intenzívneho očného kontaktu je však schopná len osoba s vysokým sebavedomím.

Očný kontakt a flirtovanie

Azda nič nemá väčší význam pri flirtovaní ako očný kontakt. Práve signály vysielané pohľadom vedia vyjadriť záujem a zistiť i reakcie druhej strany. Ak sa ti niekto páči a je ti hlúpe na neho len tak civieť, využi náhodu. „Náhodne“ sa na neho zopár krát pozri. Ak sa vám stretnú pohľady, pridaj úsmev. Potom ho nechaj trochu v napätí a len tak periférne sleduj, či sa pozerá. V momente, keď sa pozrie znovu, máš  potvrdený záujem i z jeho strany. Ak však tvoje pohľady ostali bez reakcie, tak to vzdaj.

TIP: Keď k očnému kontaktu pridáš úsmev, staneš sa neodolateľnou, sebavedomou a veľmi krásnou :-)!

Páči sa ti článok? Zdielaj ho ďalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email