Zúfalá Linda: Ako mám získať sebavedomie?

Autor  |  0 Comments

Pridám si nemožná a trápna, nerada hovorím na verejnosti, neverím si. Ak sa mi aj niečo podarí, tak si to spätne prehrávam a akékoľvek, aj malé zaváhanie si vyčítam. Moje sebavedomie je pod bodom mrazu… Prosím, Teenky, pomôžte mi! Linda

Milá Linda,
v teens veku je normálne, že o sebe pochybuješ, hľadáš sa, ale podľa toho, čo píšeš – potrebuješ trošku „zamakať“ na svojom sebavedomí… Ale neboj, nie je to také zlé, krok za krokom spolu s nami a môžeš získať stratenú pôdu pod nohami.

Ponúkame ti 6 tipov, ako si môžeš zvýšiť sebavedomie:

  • Nájdi si chvíľu pokoja a samoty a popremýšľaj o sebe – čo je na mne chvályhodné, aké sú moje pozitívne vlastnosti, čo je na mne pekné. A neboj sa, niečo nájdeš, každý má predsa nielen zlé, ale aj dobré vlastnosti. 🙂
  • Opýtaj sa svojich kamarátok či príbuzných na to isté. Často nás naše okolie vidí inak, ako si myslíme a prekvapia nás tým, ako nás vnímajú, čo v nás vedia odkryť, upozornia nás aj na takú vlastnosť, o ktorej sme ani netušili alebo ju nebrali za ktovieakú prednosť.
  • Zhodnoť a objav aj svoje slabé stránky – sú príčinou tvojich neistôt? Prečo? Čo s nimi vieš robiť, ako by sa to zmenilo? Ako by si sa cítila, ak by sa tvoja „trápnosť“ zmenila na „netrápnosť“? Napríklad: Cítiš sa hlúpo, pretože sa kamoši bez problémov bavia po anglicky, ale ty im rozumieš tak každé druhé slovo… Príčinou teda je zlá angličtina, ak by si ju ovládala, pocit trápnosti by sa zmenil na presný opak. Ako to môžeš zmeniť? Prihlás sa na kurz, popros kamarátku, nech sa s tebou učí, dohodni si doučovanie.
  • Prečo sa cítiš neistá? Popremýšľa a definuj, v akých situáciách sa cítiš neistá, prečo a čo s tým môžeš urobiť. Cítila si sa neistá, pretože si sa necítila dosť atraktívna? Je to preto, lebo máš nadváhu? Tak začni cvičiť? Skús si nájsť štýl obliekania, hľadaj svoje jedinečnosti. Nesnaž sa na niekoho podobať, pretože plagiát sa nikdy nevyrovná originálu. Inšpirovať sa – to je niečo celkom iné, samozrejme! 😊

    Keď definuješ a spoznáš príčinu svojich neistôt, zlých pocitov a pomenuješ ju, prídeš na to, ako sa s ňou popasovať a zmeniť či odstrániť ju. 

  • Obávaš sa vystupovať na verejnosti? Dávaj si malé „zadania“ – skús napríklad prihlásiť sa v škole a niečo sa profesorky opýtať, len tak, aby si čosi povedala pred ostatnými. Alebo sa prihlás, ak zvyknete čítať úryvky z diel na hodine literatúry. Ak máš veľké obavy, doma si text prečítaj dva-trikrát vopred. 😊 Potom môžeš skúsiť napríklad prezentáciu, prednes alebo sa prihlás do miestneho ochotníckeho divadla. To ťa skvelo pripraví na verejné vystúpenia. „Skryť“ sa za postavu dodá človeku odvahu, ani by si neverila koľko hercov bolo (alebo aj je) veľmi nesmelých, ale na doskách, ktoré znamenajú svet vystupujú absolútne sebavedome, bez brbtov či prerieknutí.
  • Prijmi sa. Možno obdivuješ svoju kamarátku a tiež by si chcela byť taká ako ona, ale je to nutné? Treba sa na niekoho podobať a premáhať sa? Hľadaj spôsob, cestu, na ktorej si šťastná ty a rob to, čo robí šťastnou teba.

Pamätaj si: Každý z nás je jedinečný a neopakovateľný! A takou si aj ty, milá Linda, aj keď sa ti to nezdá a pochybuješ. Môžeme ťa uistiť, že sa to zlepší, len si urob malú inventúru a uvidíš koľko pozitívnych a ocenenia hodných vlastností u seba objavíš. A to ti jednoznačne podporí sebavedomie!

 

Páči sa ti článok? Zdielaj ho ďalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email