Zumba

Autor  |  1 Comment

Chceš spraviť niečo pre svoje zdravie, ale nedokážeš sa prinútiť do žiadneho športu? Ak miluješ tanec a hudbu, zumba je pre teba ako stvorená. Je skutočne nenásilnou formou pohybu. Zumba ťa svojou atmosférou strhne a zabaví natoľko, že si ani nestihneš uvedomiť, že už vlastne športuješ.

Zumba je fenomén, ktorý netreba obzvlášť predstavovať. Tento populárny a hlavne zábavný spôsob pohybu sa teší obľube na celom svete nielen u žien, ale i u mužov všetkých vekových kategórií. Zumba je fitness programom, ktorý kombinuje prvky aerobiku, resp. fitness s prvkami latinsko-amerických tancov ako sú samba, salsa, flamenco, merengue a ďalšie. Zakladateľom je dnes už známy kolumbijský fitnes tréner Beto Perez, ktorý určite spočiatku ani netušil, že jeho spontánny nápad bude mať celosvetový úspech. O všetko sa postarala náhoda a vynaliezavosť. Jedného dňa prišiel Perez na svoju hodinu aerobiku a zistil, že nemá nahrávku s hudbou. Zaimprovizoval a použil svoju obľúbenú latinsko-americkú hudbu, ktorú práve počúval a zumba bola na svete. Dnes ju milujú všade, pretože je predovšetkým o zábave a emóciách.

Azda najlákavejším je prirodzený spôsob pohybu. Nikto ťa nenúti monotónne zdvíhať činky, trápiť sa na bežeckých pásoch, či dodržiavať presné kroky, učiť sa zložité zostavy. Stačí tancovať a zabávať sa. Ostatné príde samo. Človek si ani neuvedomuje, že športuje a pritom spaľuje tuk, formuje a posilňuje telo, spevňuje svalstvo.

Lekcia zumby trvá 60 minút. Hlavnú úlohu zohráva hudba a tanec. Choreografia je zostavená tak, že sa strieda rýchle tempo s pomalším a uvoľňujúcim, takže sa nemusíš obávať, že by si cvičenie fyzicky nezvládla. Samozrejme sú počas cvičenia robené malé prestávky na osvieženie (aj tu je dôležitý pitný režim) a vydýchanie. Na záver sa nezabúda na dôležitý strečing.

Zostavy sú kombinované dynamickou chytľavou hudbou, ktorá ťa zabáva a zároveň motivuje. I keď môžeš byť zo začiatku zmätená z jednotlivých tanečných krokov a z pohybov trénera, nič sa nedeje. Tancuj si tak ako stíhaš, vôbec nemusíš mať obavy z toho, že niečo popletieš alebo nestihneš, pretože to nie je na zumbe dôležité. Nezáleží na tom, aké máš tanečné skúsenosti a schopnosti, akú máš kondíciu a ako ti to ide, či nejde. Dôležitý je pohyb a zábava. Dá sa povedať, že cvičenie zumby sa zakaždým mení na jednu veľkú párty, ktorá prináša množstvo pozitívnych účinkov pre zdravie. Je prínosom nielen pre telo, ale i myseľ.

Prečo cvičiť práve zumbu?

  • vďaka zumbe cvičí celé telo, spaľuješ kalórie, formuješ telo a zlepšuješ si fyzickú kondíciu
  • choreografia je založená na striedaní rýchlych a pomalších cvikov, resp. rytmov, čím sa okrem iného posilňuje srdce a pľúca
  • dodáva energiu, pocit šťastia, prináša úsmev a dobrú náladu
  • uvoľňuje napätie, stres, depresie, v neposlednom rade zvyšuje sebavedomie
  • poskytuje zábavu, relax, doslova ťa nabije energiou a pozitívnou náladou i myslením
  • dostane ťa do formy,
  • prinesie ti novú komunitu ľudí, čiže i možnosť nadväzovania nových priateľstiev.

Ďalšie informácie o zumbe, novinky, aktuality, ale aj pestré zumba videá pre inšpiráciu a lepšiu predstavu, nájdeš na:

http://www.zumba-party.sk/

http://zumba.cvicte.sk/

http://www.zumba-zumba.sk/

 

Ak hľadáš zumba hudbu:

http://www.youtube.com/watch?v=8aIRlFUdX_4

 

Ak hľadáš zumba choreografie:

 

Zumba sa skutočne dostala všade. Ak by nebola dobrá, tak to tak nie je, preto neváhaj a skús „zumbovať“ aj ty. Minimálne zmeníš názor na cvičenie.

 

Páči sa ti článok? Zdielaj ho ďalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email